نظر شما در مورد پشتیبانی مارکت ساز؟

 
 
 
 

تهران

۳۰°C

ذخیر  ایمیل  چاپ 
آموزش راه اندازی فروشگاه اینترنتی

آیا مایل به راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی هستید ولی نمی دانید از کجا شروع کنید؟ در این مقاله شما را در راه اندازی یک فروشگاه راهنمایی می کنیم.

کد خبر: ۲۰۷۲
تعداد مشاهدات: ۹۴۰۳
تعداد نظرات: ۴
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵-۳-۹ ۰۲:۴۱:۴۴

طراحی و ساختن یک فروشگاه اینترنتی مراحل مختلفی دارد که در زیر ذکر می کنیم.

1. هزینه راه اندازی فروشگاه اینترنتی

اگر هزینه راه اندازی فروشگاه اینترنتی را با یک فروشگاه یا مغازه مقایسه کنید. هزینه آن بیسیار اندک است. شما پول پیش پرداخت نمی کنید یا هزینه هنگفتی بابت خرید مغازه نمی دهید. هزینه های ماهیانه شما نیز بسیار اندک است و قابل مقایسه با اجاره مغازه و مخارج و مالیات های آن نمی باشد.

هزینه راه اندازی فروشگاه اینترنتی شامل خرید یک نرم افزار (اسکریپت) فروشگاه ساز جهت راه اندازی فروشگاه و ثبت یک دامین و اجاره فضا (هاستینگ) می باشد. ثبت دامین بصورت یکساله صورت گرفته و تمدید می شود. بسته به اینکه چه پسوندی ثبت کنید معمولا از 5 هزارتومان الی 50 هزارتومان هزینه خواهد داشت.

اجاره فضای هاستینگ نیز بسته به کیفیت هاستینگ، میزان و حجم فضا و پهنای باند معمولا از 10 الی 200 هزارتومان درماه می تواند هزینه داشته باشد. البته برای شروع کار لازم نیست حتما هاست حجیم تهیه کنید.

و اما فروشگاه ساز! فروشگاه ساز یا همان سیستم نرم افزاری که بتوانید بدون دانش فنی خاصی یک فروشگاه کامل را با آن تاسیس کنید بسته به اینکه چه امکاناتی بخواهید و پشتیبانی بخواهید یا خیر می تواند رایگان یا چندین هزارتومان الی چند میلیون تومان هزینه داشته باشد. بسته های طراحی فروشگاه آماده یا همان اسکریپت فروشگاه ساز بسیاری در اینترنت موجود است که می توانید توسط آنها یک فروشگاه کامل داشته باشید. اما همیشه دو اصل را در انتخاب فروشگاه ساز مناسب خود درنظر بگیرید: 1. پشتیبانی فروشگاه و 2. امنیت فروشگاه

پشتیبانی یک سیستم فروشگاهی برای شما که به تازگی شروع به کار نموده و زبان های برنامه نویسی و موارد فنی را آشنا نیستید بسیار مهم است. درست است که اسکریپت های رایگان بسیاری در اینترنت موجود است اما یک فروشگاه بدون پشتیبانی دوام زیادی نخواهد داشت! بلاخره در زمانی یک مشکل فنی بوجود می آید و اگر پشتیبانی مناسبی صورت نگیرد شما مشتریان خود را از دست خواهید داد.

امنیتی فروشگاه ساز نیز به همین صورت است. اگر سیستم شما امنیت نداشته باشد و سایت فروشگاهی شما هک شود به مشکلات زیادی برمی خورید. از دزدیده شدن اطلاعات مشتریان گرفته تا نابودی کامل سایت خود! پس امنیت را نیز درنظر بگیرید. درصدی از سیستم های رایگانی که در اینترنت بخصوص سایت های دانلود رایگان اسکریپت بصورت نال شده قرار داده می شوند دارای حفره امنیتی هستند. هیچ ارزانی بی دلیل نیست! البته این مورد برای همه اسکریپت ها صادق نیست و رایگان بودن یک سیستم دلیل بر ضعف آن نیست. اگر واقعا نمی خواهید هزینه اندکی بابت خرید نرم افزار دهید حتما از وب سایت های رسمی اقدام به دانلود نسخه های رایگان بکنید و به سایت های دانلود رایگان اسکریپت ها اعتماد نکنید. نه اینکه صاحب آن سایت ها قصد بدی داشته باشند بلکه معمولا صاحبان این سایت ها دانش فنی زیادی نیز ندارند و هر سیستمی را که هکری در خارج یا داخل کشور "نال" کرده باشد را بدون هیچ بررسی برای دانلود می گذارند و شما گرفتار خواهید شد!

2. چگونه کالایی را بصورت اینترنتی بفروشیم

هر کالایی را می توانید اینترنتی بفروشید به شرط آنکه خلاف قوانین و ممنوع نباشد. از کیف و کفش گرفته تا سرویس آشپزخانه! از نرم افزار و بازی کامپیوتری گرفته تا کارت شارژ و گوشی همراه. هر کالا یا خدماتی را می توانید اینترنتی بفروشید. همیشه خلاقیت داشته باشید. کالا یا خدمات را با قیمت مناسب قراردهید تا مشتری جمع کنید.

3. برای فروشگاه اینترنتی خود تبلیغ کنید

در ابتدا نباید انتظار مشتریان زیادی داشته باشید. هر فروشگاهی چه اینترنتی چه غیر اینترنتی باید برای مشتریان جا بیوفتد. تبلیغ را فراموش نکنید. بدون تبلیغ سایت شما را فقط خود شما خواهید شناخت  و در دنیای اینترنت گم خواهد شد. از تبلیغات اینترنتی و تبلیغ در دنیای واقعی، دهان به دهان، بروشور  و کاتالوگ. کارت و آگهی و هر شیوه های که مناسب خودتان هست استفاده کنید تا به مرور شناخته شوید.

گول برخی سایت ها که وعده افزایش بازدید میلیونی در مدت زمان کم را می دهند نخورید! افزایش بازدید با افزایش مشتری بسیار متفاوت هست. هر شخصی با کمی دانش فنی می تواند میلیون ها بازدید را در عرض چند دقیقه به سایت شما ارسال کند اما بازدید های چند ثانیه ای و مجازی چه سودی برای شما دارد؟! نه تنها سودی ندارد و مشتری نخواهد بود بلکه باعث هدر رفتن منابع هاستینگ و پهنای باند ماهیانه شما می شود ضمن آنکه گوگل با الگریتم های جدید شما را بعنوان یک اسپمر شناخته و به اصطلاح سایت شما را پنالتی خواهد کرد یعنی از نتایج گوگل حذف خواهید شد و سایت شما نابود خواهد شد!

در زمینه سئو نیز هوشیار باشید. به جرات می توان گفت 99 درصد افرادی که در ایران به عنوان سئو به شما پیشنهاد های میلیونی می دهند یا همان کاری که ذکر کردیم را انجام می دهند و چیزی در زمینه سئو بلد نیستند یا از روش های غیر حرفه ای همانند لینک دادن در سایت های غیر مرتبط استفاده می کنند که به مرور زمان باعث پنالتی شدن سایت شما خواهد شد.

بهترین سئو از نظر گوگل رسیدگی شخصی به سایت خود است. از سیستم فروشگاه سازی استفاده کنید که موارد اولیه سئو را داشته باشد و خودتان با اضافه نمودن اطلاعات کامل هر محصول و اضافه نمودن سایت های زیربخش برای ارائه مقالات مرتبط بهترین سئو را انجام می دهید که هیچ سئوکاری نمی تواند برای شما انجام دهد.

4. روش های پرداخت آنلاین فروشگاه

از درگاه های پرداخت آنلاین بانک ها استفاده کنید. خوشبختانه بانک ها به سادگی درگاه اینترنتی ارائه می دهند. از فروشگاه سازی استفاده کنید که درگاه های بانکی را پشتیبانی کند.

5. مجوز های لازم جهت تاسیس فروشگاه اینترنتی

درحال حاضر مجوز خاصی برای تاسیس یک سایت یا فروشگاه اینترنتی لازم نیست اما برای شروع کار و معتبر معرفی نمودن فروشگاه خود به مشتریان می توانید از وزارت صنعت نماد اعتماد دریافت نمایید. مراحل دریافت نماد از سایت enamad.ir صورت می گیرد و مراحل پیچیده ای ندارد. به شما پیشنهاد می کنید حتما نماد را گرفته و در سایت خود درج کنید.

6. درآمد یک فروشگاه اینترنتی چقدر است؟

درآمد یک فروشگاه بستگی به عوامل مختلفی دارد از جمله شناخته شده بودن، میزان رضایت مشتریان، میزان فروش و سود فروش هر کالا دارد. هرچه سایت شما شناخته تر و جا افتاده تر شود درآمد بیشتری خواهید داشت. در ابتدا منتظر درآمد زیادی نباشید و نا امید نشوید. سایت های فروشگاهی بزرگی همانند دیجی کالا با درآمد میلیاردی وجود دارند که تنها چندسال از تاسیس آنها می گذرد. شما نمی توانید در مدت کوتاهی دیجی کالای دوم شوید. دیجی کالا نیز در ابتدا یک فروشگاه ساده فروش دوربین بود و به مرور زمان مشتری جذب نمود. صرف داشتن یک فروشگاه با قالب مشابه دیجی کالا به منزله موفقیت نیست بلکه کیفیت کالا و خدمات حرف اول را می زند.

منبع: اختصاصی مارکت ساز

       

رسول فخیم اکبر  . کشور ارسال کننده . ۱۳۹۵-۹-۲۰ ۱۰:۱۴:۴۲ 
موافقم 
۴
 / 
۲
 مخالفم    پاسخ به این نظر پاسخ
باسلام ممنون از مطالب مفید وراهنمایی تان
حسین محمدی  . کشور ارسال کننده . ۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۱۶:۲۲:۰۶ 
موافقم 
۰
 / 
۱
 مخالفم    پاسخ به این نظر پاسخ
عالی بود فقط روش خرید کالا اینترنتی به چه صورت است باتشکر
امیرعباس  . کشور ارسال کننده . ۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۵:۴۶:۰۵ 
موافقم 
۰
 / 
۱
 مخالفم    پاسخ به این نظر پاسخ
بسیار جامع و کامل. پیروز باشید...
فرزانه  . کشور ارسال کننده . ۱۳۹۶-۴-۱۴ ۰۴:۲۸:۲۰ 
موافقم 
۰
 / 
۱
 مخالفم    پاسخ به این نظر پاسخ
سپاس از زحماتتون